EV HİZMETLERİ KAPSAMINDA YAPILAN İZİN BAŞVURULARI

Ev hizmetleri kapsamında yabancı uyruklu personel çalıştırmak üzere yapılan çalışma izni başvurularının sayısındaki artış nedeniyle, konunun istismarının önlenmesi ve izin verilen yabancıların güvenliği açısından Bakanlıkça aşağıdaki sınırlamalar getirilmiştir:

  • Yaşlı ve hasta bakımı ile küçük çocuğu bulunanlar dışında konutlarda yabancı personele çalışma izni verilmeyecektir.
  • Bakım gerektirecek hastalığının bulunduğunun sağlık raporu ile kanıtlanması zorunludur.
  • Ciddi bakım gerektiren haller dışında erkek yabancılara konutlarda çalışma izni verilmeyecektir.
  • Bakanlıkça daha önce çalışma izni verilip uzatma başvurusunda bulunulan yabancının sosyal güvenlik primleri yatırılmadığının tespiti halinde, uzatma işlemi yapılmayacak olup ayrıca SGK tarafından işverene sigortasız işçi çalıştırmaya yönelik cezai işlem uygulanacaktır

Ücret: Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için, başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınmak suretiyle, yabancıya ödenecek ücret en az asgari ücrettir.

Sigortalılık: Çalışma izninin alınmasını müteakip 7 gün içerisinde yabancı şahsın sigortalı giriş kaydının yaptırılması zorunludur.

Bu işlem için işveren konumundaki şahsın ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne başvuru yaparak konut işyeri kaydı yaptırması ve yabancı şahsın sigortalılığını başlatması gerekmektedir.

Başvuru aşamasında beyan edilen ücret üzerinden (en az 1.134 TL) bağlı bulunduğunuz Sigorta İl Müdürlüğü’nü ALO 170 servisini arayarak öğreniniz ve bağlı bulunduğunuz sigorta İl müdürlüğünü arayarak sigorta için gerekli işlemler hakkında bilgi alınız.

Sigorta İl Müdürlükleri gerekli işlemler ve evraklar ile ilgili farklılık gösterdikleri için lütfen bu bilgileri alarak işlemleri tamamlayınız.

Kaçak durumda olan yabancılar: Türkiye’de kaçak olan yabancılara çalışma izni alınması mümkün değildir. Bu durumda olan yabancıların 01.01.2015 tarihine kadar idari para cezalarını ödeyip çıkış yapmaları halinde, ülkelerinden çalışma vizesi başvurusu yapabilirler.

Çalışma izni onaylanan yabancı çalışma vizesini pasaportuna işletip Türkiye’ye giriş yapabilir ve çalışmaya başlayabilir.

Ücretsiz bilgi hakkınızı kullanın

İletişim Formunu doldurun. 1e1 uzmanı sizi arasın.

İLETİŞİM FORMU