Geçerli ikamet tezkeresi olmayan Filipin uyruklu yabancıların Türkiye’de çalışabilmesi için izlemesi gereken işlem adımları aşağıdadır:

 1. ÇALIŞMA VİZESİ BAŞVURUSU:
  1. Çalışma vizesi başvurusu: Yabancı kendisine verilecek başvuru dosyası ile Manila’daki Türk Temsilciliğinden “çalışma vizesi” başvurusu yapacaktır. Başvuru dosyası 1e1 tarafından hazırlanacaktır.
  2. Çalışma izni başvurusu: Çalışma vizesi başvurusu yapan yabancıya Konsoloslukça referans numarası verilecektir. 1e1 yasal süre olan 10 gün içerisinde Çalışma Bakanlığı’na “çalışma izni” başvurusu yapacaktır. Onay süresi 2-3 haftadır.
   ÖNEMLİ NOT: Çalışma vizesi başvurusu sonrası Manila Konsolosluğu Bakanlığa referans numarası alındığına dair bilgi ve yabancı hakkında görüşünü elektronik ortamda Bakanlığa bildirmektedir. Bu görüşü yabancının İçişleri Bakanlığı’ndaki kayıtlarına istinaden göndermektedir. Eğer yabancının sicilinde daha önceden aldığı ceza, beyan edilen ikamette buunamama, vb. şerhler varsa Konsolosluk olumsuz görüş bildirecek ve çalışma izni ret edilecektir. Lütfen yabancınızla başvuru öncesi detaylı olarak görüşünüz ve 1e1’i bilgilendiriniz.
  3. Çalışma izninin onaylanması: Çalışma izni onaylanan yabancı başvuru yaptığı Konsolosluğa gidip pasaportuna çalışma vizesini işletip Türkiye’ye giriş yapacak ve sigorta girişinin yapılmasına istinaden çalışmaya başlayacaktır. Bu aşamada ödenmesi gereken harç tutarları yaklaşık $600’dür. Net rakamı öğrenmek için Konsolosluk yetkilileri ile görüşünüz (http://manila.be.mfa.gov.tr/ContactInfo.aspx).

  Buraya kadar olan işlemler Türkiye’de çalışmak isteyen bir yabancının yapması gereken işlemlerdir.

  Yabancının Filipinlerden çıkış yapabilmesi için Ankara’daki Filipinler Konsolosluğu’ndan “red ribbon” alınması gerekmektedir.

  Red Ribbon dosyası yabancıya verildiğinde, pasaportuna çalışma vizesini işletip Filipinler’deki istihdam bürosundan alacağı sertifika ile Filipinlerden çıkış yapabilir.

 2. RED RIBBON BAŞVURUSU:
  Red Ribbon, işveren tarafından hazırlanacak dosya ile alınacaktır.Red Ribbon alınabilmesi için, hazırlanması gerekenler aşağıdadır:

  1. İş Sözleşmesi (Standard Employment Contract) FORM A Sözleşmede ödenecek maaşın en az $800 olması gerekmektedir.
  2. Taahhütname (Undertaking of the employer for the employment of a Household Service Worker (HSW) FORM B
  3. Acil Durum Planı (Contingency Plan) FORM C
  4. Özel Vekaletname (Special Power of Attorney) FORM D Filipinler’deki akredite İstahdam Bürolarından tasdik edilmesi gerekmektedir. İstihdam bürolarının kontak bilgileriner aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
   http://www.poea.gov.ph/cgi-bin/agList.asp?mode=actLB
  5. Duly accomplished Overseas Filipino Worker (OFW) Information Sheet
  6. İşveren nüfus kağıdı ve pasaport fotokopisi
  7. Yabancı personelin pasaport fotokopisi
  8. Yabancının çalışacağı evin google maps (uydu) çıktısı
  9. Gelir belgesi: İşveren aylık gelir belgeleri (Ücret bordrosu, Banka hesap özeti, vb.)

  Evrakların tasdik edilmesi: FORM A, B ve C sırasıyla tercüme ofisi, noter, Kaymakamlık ve Dış İşleri Bakanlığı’na onaylatılacaktır. Ödenecek yaklaşık tutarlar için 1e1 uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.

  Yukarıdaki evraklar tamamen hazırlandıktan sonra Red Ribbon başvurusu Ankara’daki Filipinler Büyükelçiliği’ne yapılacaktır.

Ücretsiz bilgi hakkınızı kullanın

İletişim Formunu doldurun. 1e1 uzmanı sizi arasın.

İLETİŞİM FORMU