YABANCI PERSONEL İKAMET İZİNLERİ

Çeşitli amaçlara yönelik uzun veya kısa süreli vizelerle veya vize muafiyeti, bandrol veya kaşe vizelerle Türkiye’ye gelen yabancıların vize süreleri bitiminden sonra daha fazla kalmak istemeleri halinde ikamet tezkeresi almaları gerekmektedir.

 • Üç aylık vize muafiyeti ile gelen bir yabancının üç ayın sonunda,
 • Üç aydan az sürelere sahip vize muafiyeti veya diğer vizelerle gelenlerin bu sürelerinin sonunda,
 • İkamet tezkeresi bulunanların, tezkerelerinin bitim tarihinden itibaren 15 gün içinde,

Emniyet makamlarından ikamet tezkeresi almaları yasal zorunluluktur.

Yabancıların ikamet tezkeresi almadan kalabilecekleri sürenin sonu ikamet tezkerelerinin başlangıcıdır.

Çalışma, montaj, iş görüşmesi, öğrenim, araştırma, uzun süreli kalma gibi amaçlarla dış temsilciliklerimizden vize alarak gelen yabancılar giriş tarihi esas alınarak da İkamet tezkeresi başvurusu yapabilirler.

İlk defa ikamet izni alacaklar: Yabancı vize veya vize muafiyet süresi içerisinde İkamet edeceği ildeki İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğüne başvuru yaparlar.

İkamet tezkeresi süresini uzatacak yabancılar: İkamet izni olan yabancının tezkere süresinin bitiminden itibaren izinlerini on beş gün içerisinde uzatabilme hakları mevcuttur.

Başvuru ilgili Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine yapılır.

İKAMET TEZKERESİ KULLANIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 1. Geçici İkamet Belgesi: İkamet izni onaylanıncaya kadar Türkiye’ye kalınmalıdır. Acil durumlarda, başvuru sonrası verilen geçici ikamet tezkeresiyle, en fazla 15 gün içerisinde tekrar Türkiye’ye giriş yapmak kaydıyla, bir kereye mahsus çıkış yapılabilir.

Çıkış yaparken geçici ikamet belgesi ve harç yatırılan makbuzu yanınızda bulundurunuz.

 1. ikamet tezkeresi iptal sebepleri:
 • İkamet tezkeresinin veriliş amacı dışında kullanıldığının tespit edilmesi,
 • Yabancı kişinin son bir yıl içinde toplamda yüz yirmi günden fazla yurt dışında kalması,
 • Yabancı hakkında sınır dışı edilme veya Türkiye’ye giriş yasağının bulunması hallerinde iptal edilir. Süresi bitenlerin süreleri uzatılmaz.
 1. Medeni hal veya kimlik bilgileri değişiklikleri: En geç 20 gün içerisinde ilgili makama bildirilmelidir.
 2. ikamet tezkeresi süre uzatımları ve yurtdışına çıkışlar:
 3. İkamet tezkeresi süre uzatımları:
 4. İkamet izini süre bitiş tarihinden önceki 60 gün içerisinde süre uzatma müracaatı yapılabilir. Süre bitiş tarihinden sonra ikamet izni süre talebi kabul edilmemektedir.
 5. İkamet tezkeresi süresi sona eren yabancılar; ikamet tezkeresi süre sonundan itibaren en geç 10 gün içerisinde yurt dışına çıkış yapmalıdır. Aksi takdirde para cezası uygulanır. Giriş yasağı alabilir.
 6. Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda ikamet izni bulundurulması: İkamet tezkeresi Türkiye’de kalış ile giriş ve çıkış hakkınızı sağlayan belgedir. Pasaport veya pasaport yerine geçen evrak ile birlikte bulundurulmalıdır.

İkamet tezkeresi yasal başvuru süresi: Vize veya vize muafiyet süresi bitmeden önce ikamet tezkeresi başvurusu yapılmalıdır.

Ücretsiz bilgi hakkınızı kullanın

İletişim Formunu doldurun. 1e1 uzmanı sizi arasın.

İLETİŞİM FORMU