MONTAJ AMAÇLI ÇALIŞMALAR (90 GÜN SÜRELİ)

Türkiye’ye montaj, bakım, onarım, tamir ve eğitim amaçlı gelen yabancılar, Türk Temsilciliklerinden geliş amacına uygun montaj amaçlı vize alarak Türkiye’ye giriş yaparak 90 gün yasal çalışma yapabilirler.

Montaj vizesi için başvuru yapmadan yabancının uyruğunda bulunduğu veya daimi ikamet ettiği ülkedeki Türk Temsilciliği’ni arayıp montaj vizesi başvurusu için hangi belgelerin talep edildiğini öğreniniz. Başvuru belgeleri yabancının ülkesine ve Konsolosluk talebine göre farklılık gösterebilmektedir.

Montaj vizesi tek girişli verilir. Bu sürede çoklu giriş çıkış yapabilmek için ikamet tezkeresi başvurusu yapmak gereklidir.

Montaj amaçlı ikamet izinleri projenin olduğu ildeki ilgili Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine yapılır. Başvuru anında proje ile ilgili belgeler, anlaşmalar ve yabancıların projede görevlendirildiğine ilişkin evrakların sunulması gerekmektedir. Başvuru Türkiye’deki işveren firma evrakları ile yapılır.

1e1 DANIŞMANLIK yabancı personelin kendi ülkesindeki Türk Temsilciliği’ne yapacağı montaj vizesi başvurusundan, Türkiye’de çalışacağı ildeki ilgili Emniyet Müdürlüğü’ne yapacağı başvuruya kadar tüm evrakları hazırlar.

Başvuruların sorunsuz bir şekilde yapılmasını ve yabancı personelin 90 gün süreyle yasal olarak çalışması için en uygun ortamı sağlar.

Montaj, bakım, onarım, eğitim amaçlı ikamet izinlerinin süresi en çok 90 gündür. Bir takvim yılında sadece bir defa yararlanılabilir.

İkinci başvuru zamanı: Süresi aynı takvim yılı içinde biten montaj vizesinden sonra tekrar ikinci başvuru ancak yeni takvim yılında yapılabilir.

İkinci Montaj vizesi başvurusu için, önceki vize bitiş tarihinden itibaren üç ay geçmesi şartı aranır.

Önceki vize bitiş tarihi 01.11.2013 ise montaj vizesi için yeniden başvuru tarihi 01.02.2014 tarihi olacaktır.

ÖNEMLİ NOTLAR:

Birden fazla projede çalışma: Montaj, bakım, onarım, eğitim amaçlı çalışacak yabancı personel, aynı il sınırları içinde birden fazla projede görev alacaksa, ilgili Emniyet Müdürlüğü’ne bildirim yapılması zorunludur. Aksi halde yasal olmayan çalışma yapmış olurlar.

Adres değişikliği: Montaj, bakım, onarım, eğitim amaçlı çalışacak yabancılar, aynı şirketin farklı il sınırları içindeki bir projede çalışacaklarsa, ilgili Emniyet Müdürlüğü’ne yeni başvuru yapılması zorunludur.

Ücretsiz bilgi hakkınızı kullanın

İletişim Formunu doldurun. 1e1 uzmanı sizi arasın.

İLETİŞİM FORMU