İki çeşit başvuru şekli vardır.

1. İkamet izinli başvuru:

Yabancının 6 ay süreli ve süresi geçerli ikamet izni (öğrenci ikameti hariç) olması halinde, yabancı personel çalışma izin başvurusu doğrudan Bakanlığa yapılabilir.

Sırası ile yapılacak işlemler:

a. İkamet izni alımı: Yabancının 6 ay geçerli ikamet izni yoksa emniyet müdürlüğünden ikamet izni alınır.

b. Çalışma izin başvurusu: Şirket ve yabancının bilgi ve belgeleri ile hazırlanan dosya ilgili Bakanlığa başvuru yapılır.

c. Çalışma izin belgesinin alımı:Bakanlık ortalama 30 gün içerisinde çalışma iznini onaylar.

SGK kaydı ve ikamet adres kaydı yapılan yabancının yasal çalışması başlar.

Avantajı: Yurtdışına çıkmadan, Türkiye’de çalışma izin başvurusu yapılabilmesidir.

Dezavantajı: İkamet kartının gelmesi 2-3 ayı bulduğundan bu sürede yasal çalışma yapılamaz. Çalışma izni başvurusu yapabilmek için ikamet kartının adrese ulaşması bekleneceğinden, yasal çalışmanın başlaması 5 ayı bulabilir.

2. Yurtdışı konsolosluk başvuru usulü:

Türkiye’de en az 6 ay geçerli ikamet izni olmayan yabancılar başvurularını uyruğunda bulundukları ya da resmi ikamet ettikleri ülkelerdeki Türk Temsilciliklerinden yaparlar:

İşlemler aşağıdaki sıraya göre yapılır:

a. Çalışma vize başvurusu: Yabancı kendisine gönderilen evrakla, uyruğunda bulunduğu veya daimi ikamet ettiği ülkedeki Türkiye konsolosluğuna çalışma vizesi başvurusu yapar.

Referans numarası bildirimi: Yabancı çalışma vize başvurusunun kayıt referans numarasını alır. Başvuru çalışma izin başvurusu yapılabilmesi için aynı gün mail ile işverenine ve [email protected] adresine bildirir.

b. Çalışma izin başvurusu: Şirket ve yabancının bilgi ve belgeleri ile hazırlanan dosya ilgili Bakanlığa başvuru yapılır.

c. Çalışma vizesinin pasaporta işletilmesi: Çalışma izni Bakanlıkça onaylanan yabancı personel, Türkiye konsolosluğuna giderek pasaportuna Çalışma vizesini işlettirir.

Bu işleme kadar geçen süreçte yabancı Türkiye’ye giriş yapamaz ve Türkiye’de çalışma yapamaz.

Adres Kaydı ve yabancının sigortalanması: 30 gün içerisinde Çalışma vizeli yurda giriş yapan yabancının zaman geçirmeden sigorta girişinin yapılması ve girişinden itibaren 20 gün içerisinde ilgili Nüfus Müdürlüğüne ikamet adresinin kayıt ettirilmesi yasal zorunluluklardır.

Avantajı: En hızlı başvuru şeklidir. Çalışma izni başvurusu yapabilmek için ikamet kartı beklenmez. Yabancı başvurusunu Konsolosluk’tan alacağı referans numarası ile doğrudan Çalışma Bakanlığı’na yapar.

Dezavantajı: Yabancının kendi ülkesindeki Konsolosluğa önce vize başvurusu sonrada vizenin pasaportuna işletilmesi için iki defa gitmesi gerekecektir.

Ücretsiz bilgi hakkınızı kullanın

İletişim Formunu doldurun. 1e1 uzmanı sizi arasın.

İLETİŞİM FORMU